V iiilandu se v posledním desetiletí nebývale rozšířil fotbal. U jeho zrodu stála Skogomadra, která nejprve stanovila pravidla této kolektivní hry. V těchto začátcích pravěkého fotbalu se hráči a balón pohybovali podle hodů božské kostky. Později se však stanovila pravidla, která nejenom vhodně propojila náhodu a um jednotlivých hráčů, ale také napomohla rozvíjet trénovanost, taktiku a strategii celých zápasů. Dnes už v mnoha zemích probíhají týmové mistrovské soutěže, fotbal se dostal i do programu letních olympijských her.
Hra probíhá na hřišti o rozměrech 30 x 21 cm, což je v podstatě rozměr božské papírové čtvrtky A4. Velké vápno má přibližně rozměry 13 x 6 cm, malé vápno 6,5 x 2,5 cm. I zde existuje určitá variabilita rozměrů. Branky jsou vysoké asi 3 cm, široké 4,5 cm a hluboké 2 cm. Středový kruh má poloměr 3 cm. Kromě středového kruhu jsou po celé hrací ploše rozesety střelecké kruhy o přibližném poloměru 1,5 – 2 cm. Z těchto kruhů se smí střílet na branku. Počet těchto kruhů a jejich velikost není přesně dána. Sleduje se tím větší různorodost hracích podmínek na jednotlivých fotbalových hřištích. Někde dokonce mají i hrbolatý terén, který připomíná hrací plochu po prudkém lijáku.
Mužstva mají obvyklý počet 11 hráčů, přičemž jeden z nich je brankář. Kromě toho zde však figuruje i rozhodčí, který rozdává žluté a červené karty za různé prohřešky a zapisuje si jména provinivších se hráčů. Mezi fauly se počítá zejména sražení cizího hráče (boží rukou, nikoli míčem), otřes hrací plochy s popadáním hráčů na zem, sprostá slova, atd. Rozhodčí je velice důležitou osobou, která je nezávislá na obou týmech (Měla by být řízená rukou a myslí dalšího boha).
Hraje se čistého času na 2 x 7 minut malým, asi 3 – 4 mm velikým míčem nejčastěji vyrobeným z nového koření. Hráči obou týmů se libovolně rozestaví na svých půlkách hřiště tak, aby nestáli uvnitř střeleckých kruhů. Vylosovaný tým má výkop. Bůh drží hráče za hlavu a kopne jeho tělem do míče tak, aby buď nahrál jinému spoluhráči ve výhodném postavení, nebo přihrál míč tak, aby se zastavil uvnitř některého ze střeleckých kruhů. (Středový kruh se jako odpalovací plocha na branku nepočítá, má pouze „vhazovací“ funkci).
Přihrávkou se rozumí dotek míče hráče tak, aby ten pod „tíží“ přihrávky nespadl. Pokud spadne, tak míč přísluší jakémukoli soupeři (nemusí to být ten nejbližší). Soupeř přebírá míč také v případě, že se protihráči nepodařila přihrávka (míč se jeho spoluhráče nedotkl) nebo se míč nezastavil v některém ze střeleckých kruhů. Jedině z těchto kruhů se může vystřelit na branku. Z jiného místa se případný gól nepočítá.
Ani jeden z týmů nesmí měnit postavení svých hráčů během hry. Pouze hráč, který střílí (kope do míče) se může po svém kopu kamkoli libovolně postavit. Nemělo by to být blíže než 2 cm od svého spoluhráče nebo protihráče. Tyto vzdálenosti kontroluje rozhodčí. Pokud by tato vzdálenost nebyla limitována, tak by hrozilo vzájemné nudné přihrávání hráčů mezi sebou, kteří by tak mohli došťouchat míč až do branky.
Jediný, kdo se může hýbat je brankář. Pokud se však před střelou rozhodne položit (lehnout) na zem, pak střílející útočník může svoji ránu zopakovat v případě, že první ránou nedal gól a míč se mu opět zastavil v některém střeleckém kruhu. To je logické, protože brankář se prostě tak rychle nemůže opět vztyčit.
Hraje se také na rohy, outy a offsidy. Při rohu hráč normálně vykopává z rohu a obě mužstva mají právo nového rozestavení svých hráčů v blízkosti branky. Nejdříve se staví útočící tým, pak bránící. Při outech se vhazuje (ťuká) do míče „hlavou“ a při offsidech si musí hráči hlídat své postavení podobně, jako je tomu při velkém božím fotbale. Pokud je některý hráč zraněný, tak ho může nechat rozhodčí odnést ze hřiště na nosítkách, které také patří k povinné výbavě fotbalových stadionů.
Fotbal by nebyl kvalitní hrou, kdyby proti sobě nenastupovaly trénované týmy se jmennými soupiskami svých hráčů a kdyby nebyla fotbalová atmosféra nevygradována máváním vlaječek a bojovými pokřiky fanoušků. To všechno mohou panáčci zažít na fotbalových stadionech v iiilandu.
Hvězdné údolí 816/15, 785 01 ŠTERNBERK
Otevírací doba:
PO 9:00 - 11:00
ST 9:00 - 11:00
ČT 15:00 - 17:00
Dále po telefonické domluvě: 721313573
Vstupné 30Kč/1euro
Opravujeme modely lokomotiv, vozů a příslušenství měřítek H0 i TT!
U analogových parních lokomotiv umíme nainstalovat např. i kouřový generátor!
Pozor! Části digitálního řízení neopravujeme!
U lokomotiv vybavených digitálním řízením opravujeme jen mechanické části!
Modely lze předat přímo v Muzeu iiilandu nebo ve Žďáře nad Sázavou nebo v Praze (po domluvě)!
Opravy se uskutečňují ve Žďáře nad Sázavou.
Kontakt: svoboda750@gmail.com; 736637777